تجهیزات آزمایشگاهی مرک (merck)

نمایندگی مواد مرک(Merck) در ایران

وارد کننده مواد شیمیایی مرک(Merck)

تاریخچه شرکت مرک

شرکت مرک یکی از بزرگترین و مهم‌ترین تولید‌کنندگان مواد شیمیایی و دارویی در جهان است. دفتر اصلی این شرکت در شهر دارمشتات آلمان قرار دارد  و هم اکنون بیش از 50 هزار کارمند در مجموعه شرکت‌های این کمپانی مشغول فعالیت هستند. کمپانی مرک در بیش از 66 کشور بطور مستقیم فعالیت دارد.

بصورت کلی کاربرد محصولاتی که شرکت مرک عرضه می‌کند طیف وسیعی از زمینه‌های گوناگون را شامل می‌شود که از جمله آن می‌توان به این موارد اشاره نمود: محصولاتی برای آزمایشگاه‌های علوم زیستی(مانند سم‌شناسی، یاخته شناسی، قارچ شناسی، انگل شناسی و …)، صنایع غذایی، آزمایشگاه‌های کنترل کیفی و استاندارد، تولید واکسن و سرم، صنایع آرایشی و بهداشتی، صنایع پتروشیمی، پالایشگاه‌ها و نفت، محیط زیست و منابع طبیعی، صنایعی مربوط به چسب، رنگ و رزین، آزمایشگاه‌های آب و فاضلاب، صنایع داروسازی، پروژه های دانشگاهی و دانشجویی و آزمایشگاهی، گیاه شناسی، پزشکی و طب، صنایع آبکاری، کاشی و سرامیک.

این موارد تنها بخشی از دایره محصولاتی است که مرک عرضه کننده آن است. اما جالب است که بدانید تاریخچه این شرکت بزرگ و چند ملیتی، به بیش از 350 سال پیش باز می‌گردد، زمانی که فردریش ژاکوب مرک امتیاز تاسیس یک داروخانه را در شهر دارمشتات بدست آورد.

1668 میلادی  و تاسیس داروخانه:

شرکت مرک با نام فردریش ژاکوب مرک گره خورده است .

فردریش در 18 فوریه 1621 میلادی در شهر شوانفرت آلمان، دیده به جهان گشود.  او دوره کاراموزی خود را در یکی از داروخانه‌های زادگاهش به پایان رساند و در جوانی تصمیم گرفت که شهر خود را ترک کند و به عنوان یک داروساز در جایی دیگر به فعالیت بپردازد. برای همین در سال 1641 میلادی، از شوانفرت خارج شد. بر اساس برخی اسناد برجای مانده، فردریش تا پیش از مهاجرت در دارمشتات، در داروخانه‌ای در شهر وسلبورن مشغول فعالیت بوده است. سرانجام او در سال 1660 به دارمشتات مهاجرت می‌کند. او در سال 1668 میلادی توانست داروفروشی انگل (Engle- Apoteke) را در این شهر به دست گیرد و اینگونه بود که هسته اولیه “مرک” به عنوان قدیمی ترین شرکت دارویی جهان در این داروخانه بنیان شد. اما ده سال بعد از تاسیس داروخانه، فردریش از دنیا می‌رود و از آنجا که صاحب فرزندی نبود، داروخانه به خواهرزاده او یعنی جورج فردریش مرک واگذار شد.

در سال 1741 میلادی، یکی از مشهورترین افراد خانواده مرک، یعنی یوهان هاینریش مرک، دیده به جهان گشود. او برادر یوهان جاستوس مرک بود و یکی از چهره‌های سرشناس در زمان خود محسوب می­شد. یوهان تحقیقات گسترده‌ای در زمینه دیرینه شناسی انجام داد و علاوه بر آن از او آثار ادبی بسیاری برجای مانده است. در زمان او داروخانه مرک، از لحاظ پژوهش‌های دارویی بسیار پیشرفت کرده بود.

1827 میلادی: امانوئل مرک و تبدیل مرک به کارخانه صنعتی

قرن 19 میلادی، برای شرکت مرک، تاثیرگذار ترین قرن از لحاظ گسترش و شکوفایی اولیه خود بود. این شکوفایی مدیون یکی دیگر از اعضای خانواده مرک، یعنی امانوئل مرک بود. امانوئل مرک، در موسسه خصوصی یوهان باتولوموس ترمومسدورف و دانشگاه‌های دیگر به پژوهش‌های مختلفی پرداخت و تحقیقات گسترده‌ای در زمینه شیمی، مواد گیاهی و طبیعی انجام داد.  توانایی‌های علمی امانوئل مرک در سطح فوق‌العاده‌ بالایی قرار داشت و به همین دلیل تلاش‌های او در آزمایشگاه داروسازی برای جداسازی آلکالوئیدها به‌عنوان مواد موثر گیاهی که کمی قبل کشف شده بودند، با موفقیت همراه شد. او تولید این مواد در حجم انبوه را در سال 1827 میلادی تخت عنوان ” مجموعه ابداعات دارویی و شیمیایی” که شامل کلیه آلکالوئیدهای شناخته شده آن زمان بود برای فروش عرضه کرد.

امانوئل مرک و همکارانش پس از شروع موفق در آزمایشگاه داروسازی، کارخانه شیمیایی دارویی ساختند که علاوه بر مواد اولیه برای تولید داروها، مواد شیمیایی خاص دیگری را نیز در برنامه تولید داشت. بیش از 800 محصول اختصاصی در کاتالوگ 1860 میلادی به چشم می‌خورد که طی گذر به قرن بعد به 10 هزار محصول رسید.

امانوئل مرک در سال 1854 میلادی از دنیا رفت و مدیریت داروسازی و کارخانه، به وارثان او یعنی کارل، گئورک و ویلهلم مرک افتاد. در این سال‌ها مرک مسیر توسعه و پیشرفت خود را تسریع کرده بود به طوری که تعداد کارکنان آن از 50 نفر در سال 1855 به بیش از هزار نفر در سال 1900 رسید.

در این دوران، شرکت مرک تجارت خود را با کشورهای مختلفی گسترش داد که از جمله آن می‌توان به آسیا(1832 م)، آمریکای شمالی(1845 م) ، آمریکای جنوبی(1851 م)، آفریقا(1867 م) و در نهایت استرالیا(1879 م) اشاره نمود.

جرج مرک در سال 1891، شرکت مرک جداگانه ای در ایالت نیویورک آمریکا بنیان نهاد که به Merck&Co  مشهور گشت. که بعد از جنگ جهانی اول مصادره شد و به عنوان یک شرکت مستقل در ایالات متحده آمریکا به فعالیت خود ادامه داد.

در سال 1888 میلادی بازار شاهد ورود “واکنشگرهای خالص ضمانت‌شده مرک” با برچسب “Pro analysis” بود.

در سال 1904 میلادی، با گسترش صنعت مرک، مکان قبلی پاسخگوی نیازها نبوده، و در نهایت کارخانه به مکان جدیدی در خیابان فرانکفورتر(Frankfurter Strasse) در دارمشتات منتقل شد. کارخانه فعلی نیز در همین مکان مستقر است.

فشار کاری و تولید مضاعف به دهه ۱۹۱۴ که با کمبود مواد اولیه ، کارگران ماهر و از طرف دیگر جنگ که تولید داروهای خاص را ضروری می نمود مشکل ساز بود. پایان جنگ با از دست رفتن دفترهای خارجی شرکت از جمله  Merck & co در ایالات متحده همراه بود. در این زمان  ویتامین ها به عنوان محصولاتی جدید توجه ها را به خود جلب کرده بودند.

با شروع جنگ جهانی دوم مجدداً جهت گیری شرایط اقتصادی تغییرکرد، به گونه ای که کارگران ماهر و مواد اولیه روز به روز کمتر می شد. درانتهای جنگ یعنی ۲۵ مارس سال ۱۹۴۵ کارخانه توسط سربازان آمریکایی در حالی که بخش اعظمی از دستگاهها ویران شده بود و ۷۰% تا ۸۰ % ظرفیت تولید از بین رفته بود اشغال شد.

شرکت مرک در جنگ جهانی دوم و پس از آن

با شروع جنگ جهانی دوم، مجددا جهت‌گیری شرایط اقتصادی تغییر کرد، به گونه‌ای که کارگران ماهر و البته مواد اولیه، روز به روز کمتر می‌شد. در انتهای جنگ یعنی در 25 مارس 1945 میلادی کارخانه توسط سربازان آمریکایی در حالی‌که بخش اعظمی از دستگاه‌ها ویران شده بود و بین 70 تا 80 درصد تولید از بین رفته بود، اشغال شد.

کارخانه مرک، پس از خاتمه جنگ جهانی دوم، فقط مجاز به جمع‌آوری باقیمانده‌های ماشین‌های قابل کاربرد خود بود. در 30 آوریل 1945 میلادی، دولت نظامی وقت، اجازه تولید داروها را صادر کرد و به فاصله دو ماه بعد کارخانه مرک مجاز به تولید آفت‌کش‌ها، نگهدارنده‌های غذا، واکنشگرها و مواد شیمیایی خاص برای آزمایشگاه‌ها شد.

اما اصلاحات پولی در 20 ژوئن 1948 میلادی، موجب شکوفایی اقتصادی آلمان گردید که از آن به عنوان معجزه اقتصادی یاد  می­کنند. این شکوفایی برای مرک هم توام با فروش بیشتر شد. از عوامل دارویی موفق در این زمان تهیه موادی چون داروی سرماخوردگی Nasivin ، تهیه هورمون Cestafortin و Menova ، عامل ضد حساسیت  Ilvin، Sulfonamide Pallidin، و … بود.

مرک از سال 1995 به بعد

در سال 1995، گسترش شرکت مرک، به اندازه‌ای شد که نیاز به تغییرات بنیادینی در آن احساس شد و بر همین اساس شرکت تبدیل به Merck KGaA شد، شرکتی بزرگ که وارد بازار بورس شد و سهام آن عرضه شد و توانست یکی از بزرگترین سرمایه‌ها را در تاریخ آلمان جذب نماید.

در سال 2000 میلادی، مدیریت شرکت مرک تغییر می کند و پروفسور هانس یوآخیم لانگمن بازنشسته می‌شود، او در زمان مدیریت خود توانسته بود، مرک را تبدیل به یک شرکت چند ملیتی تبدیل نماید.

سال 2007 به بعد و خرید کمپانی‌های بزرگ:

اما یکی دیگر از مراحل ترقی شرکت چندملیتی مرک، در سال 2007 میلادی رخ داد، آن هم با خرید کمپانی Serono  به قیمت 10.3 میلیارد یورو. بر همین اساس مرک موفق شد که تولید مواد بیودارویی خود را آغاز کند  و خود را به عنوان یک شرکت پیشرو در زیست فناوری معرفی نمود.

در سال 2010 نیز، مرک موفق به خرید کمپانی میلی‌پور شد که پیشینه آن به سال 1954 میلادی باز می‌گشت و به عنوان یک شرکت علوم زیستی، که به واسطه تولید فیلترهای خاص با منافذ میکروبی مشهور است. مرک با در اختیار گرفتن این کمپانی، توانست حضور گسترده ای در ایالات متحده داشته باشد و همینطور در زمینه محصولات خود توانست به تعادل بهتری میان تجارت دارویی و مواد شیمیایی دست یابد.

در سال 2015 میلادی، مرک موفق شد که شرکت بین المللی سیگما-آلدریچ را از آن خود کند و توانست موقعیت خود را به عنوان یک شرکت پیشرو در علوم زیستی تثبیت نماید.  شرکت جدید بیش از 300 هزار محصول را از طریق پلتفرم‌های تجارت الکترونیک عرضه داشته است. شرکت جدید در ایالات متحده آمریکا به عنوان MilliporeSigma نامگذاری شده است.

مرک در سال 2018 میلادی، 350 امین سالگرد تولد خود را با بیش از 50 هزار کارمند جشن گرفت.

آغاز مکالمه
سوالی دارید ؟
سلام
میتونم کمکتون کنم ؟